Zadania z poszczególnych etapów konkursu
Memoriał Urszuli Marciniak to mazowieckie zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych, które organizowane są w naszym liceum z przerwami od 2018 r, a ich koordynatorem jest prof. Iwona Gruszecka. Konkurs organizowany jest we współpracy z Wydawnictwem Logi oraz Fundacją Matematyków Wrocławskich.
Celem zawodów jest upamiętnienie i kontynuowanie dzieła Urszuli Marciniak, którym było szerzenie i popularyzowanie logicznego myślenia i podnoszenia kultury matematycznej wśród Polaków. Uczestnikiem zawodów może być każdy, niezależnie od wieku i nieodpłatnie.
Do zawodów można się przygotować, rozwiązując zadania z zeszytów i stron internetowych wydawnictwa Logi oraz zadania treningowe Puzzle Games
W roku 2024 memoriał rozgrywany będzie:
- na Mazowszu (organizowany przez CLV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie)
- na Dolnym Śląsku (organizowany przez Fundację Matematyków Wrocławskich)
- na Lubelszczyźnie (organizowany przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS)
- na Podlasiu (organizowany przez Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działające przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej)
- na Pomorzu (organizowany przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego)
o Uli Marciniak
Ula urodziła się w Warszawie 24 III 1977 roku. Ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Była też zamiłowaną poetką, designerką, fotografką i podróżniczką. Od dzieciństwa uwielbiała wymyślać dla innych zagadki, łamigłówki, puzzle, rebusy i gry planszowe. Swoją pasją chciała się dzielić ze wszystkimi. Dwa lata po studiach założyła wydawnictwo Logi i rozpoczęła cykliczne wydawanie początkowo zeszytów z obrazkami logicznymi, a wkrótce szerokiej gamy łamigłówek logicznych w formie papierowej i elektronicznej. Firma okazała się sporym sukcesem. Ula prowadziła ją z wielką pasją. Swoimi zeszytami sponsorowała niezliczoną ilość szkolnych konkursów, a egzemplarze archiwalne wysyłała do… zakładów karnych. Egzemplarze „Obrazków logicznych” i „Logi-mixów”, które wyszły spod Jej ręki, od samego początku otrzymywali także laureaci wszystkich konkursów organizowanych przez Fundację Matematyków Wrocławskich.
O swojej działalności pisała tak: Urodziłam się w czasach, kiedy nie było internetu, a łamigłówek w kioskach było naprawdę niewiele. Trzeba więc było wymyślać samemu! Studiowałam matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie można było na co dzień mieć do czynienia z logiką, zadaniami, główkowaniem, więc – choć nie byłam najlepszą studentką – to okres studiów wspominam bardzo miło. W 2003 roku pracowałam w ówczesnym Generali, a w wolnym czasie rozwiązywałam obrazki logiczne. Miałam zawsze dużo zagranicznych gazetek z łamigłówkami, które z wszelakich podróży przywoził mi mój tata. Zaczęłam patrzeć jakie mają tytuły, okładki, środki, papier, ceny… Zaczęłam kalkulować i projektować. Tak więc gdy w Generali objęły mnie zwolnienia grupowe, to ucieszyło mnie to niezmiernie i tak oto znalazłam się w Urzędzie Gminy Bielany w Warszawie i zarejestrowałam LOGI. Do dziś LOGI jest moją miłością i moją pasją. Stale staram się tę firmę rozwijać i udoskonalać. Staram się utrzymywać miesięczniki na wysokim poziomie, zarówno merytorycznym, jak i jakościowym (gruby, dobrej jakości papier, lakierowana okładka i sprawdzona drukarnia). Oczywiście zawsze z niecierpliwością czekam na Wasze komentarze i opinie i cieszy mnie każde miło słowo, które od Was otrzymuję. Dziękuję, że jesteście ze mną na dobre i na złe 🙂
Wspólnie z Ulą planowaliśmy organizację w 2016 roku I Mistrzostw Dolnego Śląska w Łamigłówkach. Niestety w czerwcu 2016 roku pokonała ją bezlitosna choroba. Ula odeszła w wieku zaledwie 39 lat – do końca kreatywna, szlachetna i piękna. Jej dzieło jest nadal kontynuowane przez rodzinę i przyjaciół z pożytkiem dla nas wszystkich.
Zobacz też prezentację na dole strony oraz wysłuchaj audycji Magdaleny Merty w PR poświęconej Uli Marciniak i Memoriałowi.
terminarz
- zgłoszenia do 31 XII 2023 (za pomocą formularza dla szkół albo dla zawodników indywidualnych)
- wysyłanie zadań eliminacyjnych do szkół 9 I 2024
- eliminacje szkolne 11 I 2024
- przesyłanie wyników do 20 I 2024
- ogłoszenie listy finalistów 1 II 2024
- finał 23 III 2024
regulamin Memoriału na Mazowszu
- Konkurs organizowany jest dla upamiętnienia Urszuli Marciniak – założycielki pierwszego specjalistycznego wydawnictwa łamigłówkowego w Polsce – LOGI.
- Organizatorem zawodów w Warszawie jest CLV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie we współpracy z wydawnictwem Logi i Fundacją Matematyków Wrocławskich
- Udział w Memoriale jest bezpłatny i otwarty.
- Uczniowie biorą udział w zawodach tylko za pośrednictwem szkół, w których odbywa się etap eliminacyjny. Mogą wziąć w nim udział także nauczyciele i rodzice.
- Inne osoby dorosłe mogą wziąć udział w eliminacjach on-line, wysyłając indywidualne zgłoszenie przez formularz na stronie organizatora.
- Zawodnicy startują indywidualnie w jednej z kategorii:
a) MŁODZICY (klasy 3-5 SP)
b) JUNIORZY (klasy 6-8 SP)
c) LICEALIŚCI (szkoły średnie)
d) DOROŚLI (studenci, nauczyciele, rodzice i inni miłośnicy łamigłówek). - Eliminacje przeprowadzane w szkołach polegają na rozwiązaniu zestawu zadań przesłanych przez organizatorów w czasie 45 min. w warunkach kontrolowanej samodzielności.
- Szkolni koordynatorzy przesyłają w określonym terminie wyniki do organizatora.
- Po przesłaniu wyników przez szkoły ustalany jest próg kwalifikacji do finału i ogłaszana jest lista zakwalifikowanych (publikowana jest na stronie www zawodów).
- W przypadku gdy liczba zawodników z danej kategorii wiekowej, którzy przekroczyli próg eliminacyjny, istotnie przekroczy 50 osób, a przy progu podwyższonym o 1 pkt jest mniejsza niż 40 osób, organizator może zażądać dostarczenia prac wszystkich zawodników powyżej progu. Prace te są wówczas sprawdzane z dokładnością do każdego pola i na tej podstawie ustalana jest ostateczna lista finalistów o długości z przedziału [40, 50]. Organizator może też (o ile będzie to konieczne) przeprowadzić w szkołach w danej kategorii wiekowej dodatkowy etap półfinałowy, na zasadach analogicznych do eliminacji, ale z trudniejszymi zadaniami.
- Zadania eliminacyjne i półfinałowe to łamigłówki diagramowe typu: piramidy (wieżowce), lampki, wielokropki, łamigłówki architekta, kakuro, sudoku (klasyczne lub zmodyfikowane) i inne. Wszystkie zadania zawierają instrukcję rozwiązywania.
- Limity miejsc w finale mazowieckim w poszczególnych kategoriach wiekowych wynoszą:
a) MŁODZICY 51 osób
b) JUNIORZY 51 osób
c) LICEALIŚCI 51 osób
d) DOROŚLI 34 osób.
Limity te mogą zostać nieznacznie zmienione. - Finał rozgrywany jest w sobotę przypadającą w tygodniu rocznicy urodzin Urszuli Marciniak.
- Rozgrywki finałowe składają się z trzech 45-minutowych rund o rosnącym stopniu trudności oraz Wielkiego Finału. Pomiędzy rundami są 15-minutowe przerwy, a przed Wielkim Finałem – przerwa co najmniej 60-minutowa.
- Zadania finałowe mogą zawierać rozmaite łamigłówki diagramowe, algebrafy i zadania logiczne, w tym łamigłówki geometryczne, topologiczne lub strategiczne. Poziom trudności zadań w Wielkim Finale jest istotnie wyższy od poziomu rund 1-3.
- O ile nie ogłoszono inaczej (np. w wypadku uzdalnienia finału), finalistą jest osoba zakwalifikowana do zawodów finałowych, która weźmie w nich udział (bez względu na uzyskany wynik). Wszyscy finaliści otrzymują dyplomy.
- Do Wielkiego Finału wchodzi dziesięciu najlepszych zawodników w każdej kategorii. O kolejności decyduje suma punktów z rund 1-3. Decyzją jurorów liczba finalistów może zostać nieznacznie zmieniona.
- Wielki Finał składa się z jednej 45-minutowej rundy. O miejscu w klasyfikacji końcowej decyduje liczba punktów uzyskanych w Wielkim Finale, a w razie remisów – łączna liczba punktów w rundach finałowych. Jury może też zarządzić dogrywkę w gronie laureatów.
- Uczestnicy Wielkiego Finału otrzymują dyplomy i upominki.
- Zwycięzcy Memoriału w kategorii „licealiści” lub „dorośli” (po porównaniu wyników we wszystkich regionach) kwalifikują się z dziką kartą do Mistrzostw Polski w Łamigłówkach (które odbywają się na początku kwietnia koło Radomia).
- Nazwiska finalistów i laureatów wraz z afiliacją są publikowane na stronie www zawodów. Zawodnik może podpisać pracę dowolnym pseudonimem, ale dyplom będzie wystawiony na te same dane i nie będzie mógł być zmieniony.
- Organizatorzy nie przechowują ani nie przetwarzają żadnych danych uczestników konkursu zgłoszonych przez szkoły. Dane dorosłych uczestników są kasowane po zakończeniu zawodów.
- Zgody rodziców uczniów na udział w konkursie oraz na publikację nazwiska w przypadku wejścia do finału zbierają i przechowują nauczyciele – szkolni koordynatorzy konkursu.
sponsorzy