ul. Wojciecha Żywnego 25, 02-701 Warszawa
(22) 620-25-06
sekretariat@liceumtwarda.edu.pl

DBI

Dzień Bezpiecznego Internetu w CLV LO 2025

1.     Nazwa szkolnej akcji w 2025 roku: „Bądź CLeVer w Internecie”

2.     Termin realizacji: 

  • marzec 2025 – lekcje wychowawczo – profilaktyczne  w klasach, eliminacje klasowe do konkursu „Jeden z CLeVerków”
  • 31 marca 2025 – finał szkolnego konkursu  „Jeden z CLeVerków”

3.     Założenia:

  • inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego korzystania przez młodzież z zasobów internetowych;
  • propagowanie pozytywnego wykorzystywania zasobów Internetu;
  • promowanie kultury w sieci;
  • uświadomienie zagrożeń oraz konsekwencji wynikających ze stosowania cyberprzemocy

4.     Działania:

  • przeprowadzenie przez wychowawców w swoich klasach lekcji profilaktyczno – wychowawczych w tematyce jednego z aspektów wymienionych w założeniach programu oraz przeprowadzenie testu wiedzy na potrzeby eliminacji konkursu „Jeden z CLeVerków”;
  • 31 marca 2025 r. – finał konkursu „Jeden z CLeVerków”

5.       Zasady konkursu

  1. Eliminacje klasowe  : w klasach 1-3  wychowawcy w ramach lekcji związanej z bezpieczeństwem w sieci przeprowadzają krótki test wiedzy (przygotowany przez organizatorów konkursu) i na jego podstawie wyłaniają jednego kandydata – reprezentanta klasy do udziału w finale.
  2. Spośród  kandydatów klasowych organizatorzy w dodatkowych eliminacjach wyłaniają finałową dziesiątkę.
  3. 31 marca odbywa się finał konkursu

Nazwa i formuła konkursu oparta jest na  znanym telewizyjnym teleturnieju

„Jeden z Dziesięciu”. Dziesięciu finalistów odpowiada na pytania związane z bezpieczeństwem w sieci.

Nagrody rzeczowe dla trójki finalistów, o łącznej wartości około 2 000 zł zostały ufundowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Zasady konkursu:

W pierwszej rundzie każdy uczestnik otrzymuje trzy szanse. Uczestnicy odpowiadają będą na pytania po kolei, zgodnie z wylosowanym uprzednio stanowiskiem. Uczestnicy muszą udzielić odpowiedź w ciągu 12 sekund od momentu kiedy prowadzący skończy  czytać pytanie. Jeśli odpowiedź nie nastąpi w tym czasie uznaje się, że uczestnik nie udzielił właściwej odpowiedzi na pytanie.   W przypadku błędnej odpowiedzi następuje utrata szansy. Gdy uczestnik straci wszystkie szanse – odpada z gry.  

                   W przypadku udzielenia drugiej nieprawidłowej odpowiedzi w tej rundzie uczestnik traci wszystkie szanse.

Rundę drugą rozpoczynamy ponownie od pierwszego uczestnika. Jeżeli uczestnik udzieli prawidłowej  odpowiedzi na pytanie wskazuje dowolną  osobę, która ma odpowiedzieć na kolejne pytanie. W przypadku udzielenia błędnej odpowiedzi – uczestnik traci szansę, a następne pytanie kierujemy do kolejnego uczestnika. W przypadku udzielenia prawidłowej odpowiedzi, uczestnik wskazuje kolejną osobę. Runda ta zakończy się, gdy w grze zostanie 3 uczestników.

Trzecia runda – finałowa rozpoczyna się od ponownego wylosowania stanowisk. Każdy z trzech uczestników otrzymuje trzy nowe szanse. Grę rozpoczyna uczestnik nr 1. Jeżeli dobrze odpowie – wskazuje następną osobę, która będzie udzielała odpowiedzi na pytanie,  jeżeli natomiast udzieli błędnej odpowiedzi – traci szansę a kolejne pytanie kierowane jest do uczestnika nr 2.

Konkurs  zakończy się, gdy dwoje z uczestników stracą wszystkie szanse i tym samym wyłoniony zostaje zwycięzca.

Organizatorzy:

Katarzyna Wróbel i Joanna Stefańska

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. 
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange
 
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. 

Co roku w lutym, nasza szkoła podejmuje liczne działania, które mają służyć realizacji powyższych celów.

Jednym z nich jest udział w ogólnopolskim konkursie na najlepszą lokalną inicjatywę na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. W roku 2020 CLV LO wygrało nagrodę główną – profesjonalny stół do piłkarzyków, który do dzisiaj umila czas naszym uczniom podczas przerw od zajęć lekcyjnych. Co roku w ramach obchodów DBI organizujemy zajęcia edukacyjne, kampanie informacyjne, kawiarenki i inne.

Zachęcamy uczniów CLV LO do zaangażowania się w organizację DBI. Czekamy również na Wasze pomysły. 

Opiekun: A. Juźwin